TELESKOPI I OPREMA

-150mm f8 dobson

-150mm f5 dobson

-180mm f5.4 ekvatorijalni newton

-250mm f5.84 truss tube fork mounted newton

-300mm f5.7 dobson

-103mm f15 Jaegers planetarni refraktor

-127mm f5 Jaegers deep sky refraktor

-90mm f8.8 bino

-80mm f6.25 refraktor

-mali teleskopčići refraktori

-Ostala oprema

UVOD

Svi moji teleskopi koje imam su kućne izrade, iz prostog razloga jer nisam bio nikad financijski toliko jak da kupim neki teleskop i uvidio sam da se za neprihvatljivu cijenu može na tržištu naletjeti na teleskop jako loše kvalitete; bilo da je department store igračka ili teleskop poznate marke s greškom u proizvodnji jer se svugdje u svijetu teleskopi rade serijski, na traci pa dolazi do velikih varijacija optičke i mehaničke kvalitete među istim modelima teleskopa. Samo sam jednom kupio akromatski objektiv sa Surplussheda i bio je jako loše kvalitete pa sam ga ja morao korigirati tako da sam poliranjem vršio korekcije negativnog flint elementa objektiva kako bih dobio bolju sliku. Otada više nisam imao običaj kupovati gotove objektive, osim pokojeg okulara ili setova leća za izradu okulara. Tek tamo negdje 2010 počeo sam opet kupovati objektive jer su se od tada pa na ovamo počeli izrađivati bolji objektivi teleskopa. Međutim sva zrcala koja imam sam sam izbrusio.

150mm f8 DOBSON TELESKOP

Moj prvi teleskop kojeg sam izradio je 150mm f8 teleskop reflektor Newtonovog tipa. Odluku da napravim teleskop donio sam iz dva razloga: -shvatio sam jednostavnost izrade zrcala za teleskop čitajući web stranice zvjezdarnice Višnjan i bilo mi je dosta posuđivanja teleskopa pa kad ga vratim onda bude nešto zanimljivo na nebu, a ja nemam čime gledati, a neke ljude koji su imali teleskop trebalo je moljakati za promatranje, a od toga na kraju ništa! Tko se hoće ozbiljnije baviti astronomijom mora imati svoj teleskop. Kompletni dijelovi za moj teleskop su kućne izrade uključujući i glavno zrcalo, objektiv teleskopa. Zrcalo sam izbrusio od stakla brodskog prozora promjera 150mm i debljine 19mm kupljenog kod g. Marija Peručića iz Splita. Vidi Izrada teleskopa. Fokus zrcala od 1190mm sam slučajno dobio kod završetka zrcala. Inače kad je fino brušenje zrcala bilo gotovo, fokus je bio 1270mm, ali se zbog mog tada još nepotpunog iskustva postupno skraćivao tokom dvogodišnje mukotrpne završne korekcije optičke plohe i borbe sa spuštenim rubom i gruboćom površine. Kad sam ga dotjerao najbolje što sam mogao, njegova wavefront greška bila je oko -1/10 valne duljine svjetlosti, što je vrlo dobro, s obzirom da je 1/4 valne duljine svjetlosti tolerancija greške. Kad sam njime promatrao Mars za vrijeme opozicije 2005 godine, slika je bila savršeno oštra i na 300 puta! Uspio sam dogurati i do 500 puta povećanja bez veće degradacije slike! Danas kad sam skupio dovoljno stakloguračkog iskustva u stanju sam izraditi ovakvo zrcalo za samo nekoliko dana! Fantastična je pomisao kako sam taj teleskop, a i one poslije njega napravio uz jako mali novčani trošak i kako se uz malo truda može dobiti instrument iznimne kvalitete. Slika ispod prikazuje rezultat testiranja ovog teleskopa u Aberratoru 2.11.

simulacija unutar i van fokusa

 

greška: potkorigirano, -1/10 valne duljine

Moj teleskop prije…

...i sada.

Kao što se vidi na slici, moj prvi teleskop nije uvijek bio isti. Prvo je imao otvoreni drveni tubus, ali tada nije bilo moguće snimati sunce jer je svjetlo ulazilo sa strana pa sam se odlučio na cijev. Još jedna mana jest to što mi je sanduk, tj. montaža bila od ofucanih dasaka i iverice. Iverica je loše kvalitete, teška je, bubri od vlage pa se na kraju počne mrviti. Stoga sam prešao na jelovu dasku što se pokazalo idealnim.

150mm f8 dobson teleskop – novi izgled

Pogled na zrcalo kroz tubus

Tubus je načinjen od PVC kanalizacijske cijevi promjera 200mm, dužine 2m koju sam kasnije otpilio na mjeru. 18cm od gornjeg ruba probio sam otvor za fokuser dimenzija 3x3cm. Pričvrstio sam fokuser od 31,8mm. Moj prvi fokuser je bio originalni metalni fokuser tvorničke izrade proizveden u nekadašnjoj optičkoj radionici Fullerscopes u Velikoj Britaniji. Bio je težak jer je bio načinjen od metala pa sam ga zamijenio helikalnim fokuserom istokarenim od juvidura – vrste tvrde plastike. Slika ispod.

Fokuser

Nosač sekundarnog zrcala ili spider sam također mijenjao, a prvotni je bio načinjen od tri narezne šipke promjera 4mm. Središnji dio nosača je bio napravljen od dugmeta za pomicanje radio stanica! Sam držač sekundarnog zrcala je bio od odsječka PVC cjevčice promjera 40mm koji je bio odrezan pod kutom od 45 stupnjeva i na tom dijelu je bilo pričvršćeno sekundarno zrcalo. Zrcalo je na odsječak cjevčice bilo pričvršćeno limenim kvačicama i obavezno ne smije u njima biti pritegnuto nego se mora lagano klimati. Pritegnuto zrcalo se krivi i daje lošu sliku. Lijepljenje sekundarnog i glavnog zrcala ljepilima, običnim silikonom ili brzim ljepilom direktno na nosač ne dolazi u obzir jer se podloga različito temperaturno krivi od samog stakla pa dolazi do deformacije bilo primarnog bilo sekundarnog zrcala ako sekundarno direktno lijepimo krutim ljepilima. Sekundarna zrcala svih mojih teleskopa su napravljena od front surface zrcala iz jednog starog vojnog periskopa (hvala mom kolegi Denisu). To su jako dobra zrcala. Dobio sam dva veća (38mm male osi) i dva manja (25mm male osi). Oba veća su bila montirana u 150mm f8 i 150mm f5, no kako je ovo 150mm f8, uopće nije bilo potrebno montirati sekundarno zrcalo 38mm male osi jer je preveliko i stvara nepotrebno veliku centralnu opstrukciju. To sam sekundarno zrcalo stavio u moj novi 180mm f5,6 newton. Zamijenio sam ga sekundarnim 25mm male osi i taman je bilo koliko treba. Usto sam otkrio da se sekundarna zrcala mogu lijepiti na nosač neutralnim silikonom za staklo, a da se sekundarno pritom ne deformira, no treba ga zalijepiti samo na tri točke; u suprotnom ako ga cijeloga okolo zalijemo, opet može doći do deformacije. Slika ispod prikazuje sekundarno zrcalo iz vojnog periskopa.

Sekundarno zrcalo

Središnji dio prvotnog nosača sekundarnog zrcala i držač su bili većih dimenzija (deblji krakovi spidera i veća opstrukcija). Kasnije sam montirao tanji trokraki nosač sekundarnog zrcala a opstrukciju sam smanjio sa 42mm na 28mm. Slika ispod prikazuje montiran novi fokuser i tanji trokraki spider. Najprije sam tubus obojio u crnu boju kako bi se spriječila unutrašnja refleksija svjetla o stjenku cijevi i jer sam tako htio prikriti ogrebotine na njemu.

Pogled na prednji dio teleskopa

Nosač glavnog zrcala ili ćelija načinjen je od dvije višeslojne šperploče debljine 20mm. Jedna je promjera 190mm koliko i unutrašnji promjer tubusa i ta šperploča je pričvršćena za tubus pomoću tri vijka. Druga šperploča drži zrcalo i povezana je u središtu sa prvom preko vijka a sa strana su opet tri vijka dakle centriranje se vrši na isti način kao i kod sekundarnog zrcala. Na toj drugoj šperploči su kvačice što pridržavaju zrcalo da ne ispadne i na njenoj površini su tri okrugla komadića filca promjera 20mm raspoređeni međusobno za 120 stupnjeva i tako podupiru glavno zrcalo u tri točke. I glavno se zrcalo također mora lagano klimati u ćeliji da se ne bi iskrivilo. Slika ispod prikazuje glavno zrcalo u ćeliji.

Zrcalo teleskopa u ćeliji

Tražioc teleskopa načinjen je od okulara i objektiva dalekozora. Tražioc je 8x50. Nosač tražioca napravljen je od debele PVC cijevi 65mm vanjskog promjera, stjenke debele 6mm pričvršćenoj preko dvije daščice i dva vijka za tubus. Na njoj je 6 vijaka za centriranje tražioca. Slika ispod.

Tražioc

Montaža je napravljena od jelovih dasaka debljine 18mm. Baza je dimenzija 40x40cm i odozdo je pojačana sa tri letve postavljene u trokut da se ne krivi. Na njihovim spojnim krajevima su tri daščice kojima se cijela montaža oslanja o pod. Odozgo na bazi su i tri kotačića po kojima klizi gornji dio koji je sačinjen od dvije jelove daske 40x40cm spojene skupa vijcima radi pojačanja. Baza i taj gornji dio povezani su u središtu vijkom oko kojeg se okreću lijevo-desno. Na gornjem dijelu pričvršćen je nosač tubusa također od jelovih dasaka dimenzija 60x20cm. Daske nosača sprijeda su povezane dvijema kraćim daskama da se nosač tubusa ne njiše. Daske nosača gore imaju «V» izrez u koji se smješta tubus teleskopa. Sa strane na jednoj od dasaka nosača je pričvršćen i stalak za okulare. Na tubusu se nalazi i četvrtasti nosač tubusa na koji su pričvršćeni altitudni ležajevi načinjeni od čepova za 110mm PVC cijevi.

Evo i prikaza ukupnog uloženog novca za ovaj teleskop:

-staklo za zrcalo100kuna

-cijev za tubus 116kuna

-okular 100kuna

-jelove daske 120kuna

-čepovi za alt. ležajeve 10kuna

Sve skupa 446kuna.

Što mislite, kolika mu je cijena na tržištu?

U Americi dođe oko 350$; a u V. Britaniji više nego duplo skuplje!

Pa vi sada odaberite.


Tvornički 150mm f8 dobson teleskop

HOME

Skoči na vrh stranice